Ford postanowił uhonorować amerykańskich bohaterów Bitwy o Anglię

Rok 2018 jest szczególny dla brytyjskiego lotnictwa, które świętuje setną rocznicę swojego powstania. Fakt ten postanowili wykorzystać Amerykanie. Lotnicy z tego kraju, podobnie jak Polacy, mieli niebagatelny wpływ na przebieg słynnej Bitwy o Anglię. Legendarna eskadra Eagle Squadron w ramach działań RAF-u zniszczyła ponad 70 niemieckich samolotów. Z tej okazji amerykański koncern motoryzacyjny Ford zbudował niezwykłego Mustanga, którego stylizacja nawiązuje do jednego z samolotów biorących udział w historycznej powietrznej potyczce, Supermarine Spitfire Mk Vb.

Mustang o mocy 700 koni

Supersamochód, bo tak śmiało można nazwać specjalnie przygotowanego na to wydarzenie Forda, powstał we współpracy z utytułowanym drifterem Vaughnem Gittinem. Pod maską auta pracuje potężna jednostka silnikowa V8 o pojemności pięciu litrów i mocy 700 koni mechanicznych. Motor imponuje też momentem obrotowym, który wynosi ponad 820 niutonometrów. Kierowca ma do dyspozycji manualną, sześciostopniową skrzynię biegów. Auto wyposażono we wzmocnione zawieszenie RTR, którego sprężyny są krótsze od tych montowanych seryjnie w tym modelu. W środku znajdują się sportowe, skórzane fotele z wyhaftowanym logo Eagle Squadron oraz wykończenia pochodzące z prawdziwych samolotów: metalowa gałka dźwigni zmiany biegów wykonana z materiałów myśliwca F-35 Lightning czy plakietka, do której produkcji użyto oryginalnego aluminium pochodzącego z samolotu bojowego Spitfire.

W szczytnym celu

Eagle Squadron Mustang GT, bo tak właśnie brzmi pełna nazwa auta, w którego postaci motoryzacja postanowiła oddać hołd amerykańskim pilotom walczącym w czasie II wojny światowej, zostanie przekazany na aukcję charytatywną. Cały zebrany dochód posłuży na wsparcie programów edukacyjnych dla młodzieży, która bierze udział w szkoleniach lotniczych. Ponadto szczęśliwy właściciel uda się wraz ze swoim niepowtarzalnym Mustangiem na imprezę Forda w Detroit, gdzie jego wyjątkowy samochód będzie jedną z głównych atrakcji tamtejszej ekspozycji.

Publikacje

Archiwum

O tym piszemy

Tagi

Ostatni Mohikanin Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *