Czas zadbać o tapicerkę. Zakup pokrowców pierwszą linią obrony przed plamami

Tapicerka samochodowa jest często narażona na zabrudzenia. Sytuacji, w których możemy jej zaszkodzić, są tysiące: wylejemy na siebie i przy okazji na fotel kawę w trakcie jazdy (którą powinniśmy wypić, zanim wsiądziemy do auta), przewozimy łatwo brudzące materiały, naszemu dziecku podczas uczty na tylnej kanapie niechcący upadnie kawałek jedzenia. I już, plama gotowa.

Oczywiście odpowiednie środki do czyszczenia pozwolą uporać się z problemem, jednak niejednokrotnie sami nie jesteśmy w stanie doprać materiału, co skutkuje oddaniem pojazdu do specjalistycznej pralni. My nie mamy auta przez kilka dni, a z kolei tego rodzaju usługa też do tanich nie należy. Wobec tego, jakie alternatywy ma potencjalny kierowca? Może zaopatrzyć się w pokrowce samochodowe, które będą stanowiły pierwszą linię obrony przed różnego rodzaju zabrudzeniami.

Dobierz odpowiedni materiał

Podstawowym kryterium, jakim należy kierować się podczas wyboru pokrowców, jest materiał, z którego są one wykonane. Obecnie największą popularnością cieszy się welur. To delikatne, przyjemne w dotyku tworzywo, ze względów estetycznych bardzo dobrze prezentujące się na fotelach. Z kolei dla osób, które często przewożą małe dzieci lub zwierzęta, szczególnie polecane są pokrowce żakardowe. Gładka struktura materiału pozwala na szybkie i skuteczne usuwanie plam za pomocą zwykłej wilgotnej szmatki. Natomiast jeśli chcemy, aby nasze pokrowce cechowały się trwałością i wizualną elegancją, najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w ochraniacze z alkantary. Ostatnim popularnym materiałem, z którego produkowane są pokrowce to skóra ekologiczna, podobnie jak w przypadku żakardu, bardzo łatwa do czyszczenia. Niestety jej wadą jest duża podatność na działanie temperatury, a więc charakteryzuje się szybkim nagrzewaniem powierzchni latem i dużym schłodzeniem zimą, co znacznie utrudnia komfort podróżowania przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Rozmiar ma znaczenie

Kiedy już dobierzemy odpowiedni materiał według własnych preferencji, warto skupić się na właściwym rozmiarze pokrowców. Nie będą one spełniać podstawowej funkcji, kiedy non stop będą zwijać się pod pasażerem i zsuwać z fotela. Najczęściej producenci określają listę modeli samochodów, z którymi ich produkty są kompatybilne. Im droższy model zamawiamy, tym mamy większą pewność, że pokrowce będą posiadać odpowiednie wiązania i stabilizatory. Oczywiście możemy się też decydować na wizytę u tapicera, który uszyje nam produkt na miarę. Rozwiązanie to jest najdroższe, ale z kolei skutkuje wysoką niezawodnością i jakością wykonania.

Bądź mądry przed kupnem

Bardzo ważnymi aspektami kupowanych pokrowców jest i ich bezpieczeństwo i funkcjonalność. Wcześniej wspomniane wiązania i stabilizatory uchronią zarówno kierowcę, jak i pasażera przed zsunięciem z fotela w trakcie ostrego hamowania. Również łączenia materiału wykonane za pomocą specjalnych szwów pozwolą na przepuszczenie przez tworzywo poduszek powietrznych podczas kolizji. Przed kupnem warto zapoznać się z atestami produktu, które pozwolą określić jego stopień bezpieczeństwa. A co z funkcjonalnością? Problem dotyczy głównie tylnej kanapy a w zasadzie sytuacji, kiedy musimy ją złożyć. Łączony pokrowiec trzeba będzie ściągnąć w całości, natomiast dzielonego nie ściągamy w ogóle. Ponadto sporym udogodnieniem są znajdujące się w zestawie ochraniacze na zagłówki, o których wielu producentów lubi zapomnieć. Pomocne okażą się również różnego rodzaju kieszenie, a im jest ich więcej, tym lepiej.

Publikacje

Archiwum

O tym piszemy

Tagi

Ostatni Mohikanin Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *