Czy warto myć auto zimą?

Mycie samochodu zimą nie należy do zadań przyjemnych. Ponadto wśród kierowców zdania są podzielone – niektórzy twierdzą, że mycie auta, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, zupełnie mija się z celem. Krople wody, które w trakcie zabiegu przedostaną się w szczeliny i łączenia części karoserii, a potem nie zostaną wysuszone, podczas zamarzania mogą doprowadzić do uszkodzenia uszczelek i lakieru. Fakt jest jednak taki, że nawet zimą pojazd myć trzeba. W tym okresie drogi posypywane są solą, która w sposób agresywny oddziałuje na karoserię, doprowadzając do powstawania ognisk rdzy oraz uszkodzeń w strukturze lakierniczej.

Masz garaż? Wykorzystaj go!

Najlepszym sposobem na usunięcie brudu z samochodu zimą będzie umycie go w pomieszczeniu. Nawet jeśli garaż nie jest ogrzewany, to w większości przypadków panująca w nim temperatura jest wyższa niż ta na zewnątrz. Ponadto warto wtedy sięgnąć po specjalne środki do czyszczenia, które jeszcze dokładniej pozwolą zabezpieczyć powierzchnię naszego pojazdu. Oczywiście pojawia się problem z odprowadzeniem brudnej wody, jednak można się z nim z łatwo uporać za pomocą wpustu podłogowego.

Zaczekaj na wyższą temperaturę

Mimo że w ostatnich latach temperatury zimą nie należą do najwyższych, w trakcie trwania tej pory roku pojawiają się okresy, kiedy wskaźniki na termometrach oscylują w okolicy 0 stopni. Jeśli nie możesz umyć auta w garażu, bo najzwyczajniej w świecie go nie masz, jest to najlepszy czas do udania się na myjnię. Efektywnym rozwiązaniem będą te ręczne lub bezdotykowe. Skorzystanie z usług myjni automatycznej często wiąże się z ryzykiem porysowania lakieru, a to dlatego, że pomiędzy szczotki dostają się ziarna piachu lub inne niewielkie ciała stałe. Preparaty i środki do czyszczenia stosowane w myjniach pozwolą skutecznie domyć i zabezpieczyć karoserię naszego auta przed szkodliwym działaniem soli i innych agresywnie oddziałujących czynników środowiska.

Nie chcesz mieć rdzy na karoserii? Myj!

Skoro już wiadomo, że mycie samochodu zimą jest obowiązkiem pozwalającym nam zaoszczędzić środki, które w przyszłości zostałyby przeznaczone na wykonanie potencjalnych napraw, to teraz należy sobie odpowiedzieć na pytanie: Jak często myć auto? Jeśli temperatury są sprzyjające, najlepiej raz na dwa tygodnie. Jeśli natomiast aura daje się we znaki i na zewnątrz jest zwyczajnie za zimno, wtedy wskazane jest mycie auta minimum raz na miesiąc. Oczywiście jest to niepisana reguła, która z kolei nie wszystkich dotyczy. Bo po co ma myć z taką częstotliwością samochód ten, który w ciągu zimy użyje go dwa razy na krótkiej trasie i w dodatku wtedy, kiedy drogi będą całkowicie odśnieżone?

Publikacje

Archiwum

O tym piszemy

Tagi

Ostatni Mohikanin Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *